67-62. Aυτή την φορά ήταν ο Πρίντεζης.

Ο Ολυμπιακός όποτε έτρεξε την Εφές έβρισκε... δίχτυ και με τον Πρίντεζη να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι άνοιξε το σκορ (67-62) και πάει την Παρασκευή για το 2-0!  Nίκησε γιατί έτρεξε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Η Αναντολού Εφές προσπάθησε να πάει το παιχνίδι σε πολύ αργό τέμπο, αλλά ο Ολυμπιακός επέβαλε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον ρυθμό του και έτσι έφτασε στο 1-0.

MVP: Ο Γιώργος Πρίντεζης. Ο 28χρονος φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους (7/11 δίποντα, 4/7τρίποντα), 4 ριμπάουντ σε 24:14'' συμμετοχής.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Σάσα Βούγιασιτς. Ο Σλοβένος γκαρντ/φόργουορντ της Τουρκικής ομάδας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στην τέταρτη περίοδο και τελείωσε το ματς με τέσσερις πόντους και 2/9 σουτ συνολικά.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +9 (32-23) στο 17' και έδειξε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση. Οι Τούρκοι, όμως, μέσα σε έξι αγωνιστικά λεπτά κατάφεραν ένα 17-4 επιμέρους σκορ και έβαλαν την πίεση στη μεριά των Πειραιωτών. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν ψύχραιμα και μεθοδικά, βρέθηκαν στο +5 (55-50) και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους φτάνοντας στο 1-0.

Από το 32-23 του 17 μέσα σε έξι αγωνιστικά λεπτά η Εφές βρέθηκε στο +2 (36-40) με λέι απ του Φάρμαρ. Με το δεξί του Λο και τρίποντο του Πρίντεζη 55-50 άστοχο του Σπανούλη για το +8 και μετά λάθος φάουλ του Πρίντεζη,κόψιμο παπ με ταμπλό και 55-53 στο 34, αντί για +8 μόλις στο +2.

Περισσότεροι από 10.000 φίλοι των Πρωταθλητών Ελλάδος και Ευρώπης βρέθηκαν στις εξέδρες του ΣΕΦ. Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική με τους φιλάθλους των Πειραιωτών να σπρώχνουν την παρέα του Βασίλη Σπανούλη στη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 17-15, 33-32, 50-46, 67-62
Διαιτητές: Μαρτίν, Κόντε, Ζαμοϊσκι.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6 (9ριμπ, 1κλεψ), Λο 7 (1τριπ, 3λαθ), Άντιτς, Σπανούλης 9 (0/5τριπ,8ασ), Περπέρογλου 5 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας, Πάουελ 5 (4ριμπ), Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 26 (4), Παπανικολάου 4, Κατσίβελης 3 (1).

Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 8 (0/5τριπ), Βούγιασιτς 4, Ερντέν 9 (7ριμπ), Τουντσερί, Σιπ 2, Γκονλούμ 17 (5ριμπ), Σαβάνοβιτς 6, Λούκας 10 (1), Μπάρατς 6 (5ριμπ)