Α1 Playoffs: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 93-58

Ο Ολυμπιακός έδωσε ένα σκληρό μάθημα στην ΑΕΚ, την οποία διέλυσε με 93-58 στο ΣΕΦ και άνοιξε με τον καλύτερο τρόπο την ημιτελική σειρά των playoffs της Α1.

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε την ΑΕΚ στο Game 1 (93-58) των ημιτελικών και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτικά και έδωσε στην ΑΕΚ να καταλάβει τις διαφορές που υπάρχουν στα δύο ρόστερ. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι διαγωνίζονταν στα λάθη και με τραγικές επιστροφές στην άμυνα δέχονταν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο ημίχρονο στο +22.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε με 2/2 τρίποντα του Γκριν (59-46), ωστόσο στη συνέχεια οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και πολύ γρήγορα πήγαν πάλι στο +22 (70-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή τους σκορπίζοντας την ΑΕΚ με τη διαφορά να φτάνει στο +36, (86-52, 38’).

Η διαφορά των δύο ομάδων παρά την άποψη του Γιούρι Ζντοβτς είναι τεράστια και ο Ολυμπιακός την επιβεβαίωσε στο παρκέ.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν καταπληκτική άμυνα σε αντίθεση με την ΑΕΚ που είχε αργές επιστροφές και δέχτηκε 16 πόντους από αιφνιδιασμό και 30 από λάθη.

Η ΑΕΚ έκανε 24 λάθη με τον Ολυμπιακό μόλις 5 ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν και 10 περισσότερες ασίστ (23-13).

Ο Βασίλης Σπανούλης σε 22:22 είχε 15 πόντους (2/6δ., 2/3τρ., 5/6β.), 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

Πολύ καλοί και οι Στρόμπερι (10π., 3ρ., 5ασ.) και Ουόρικ (10π., 3ρ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ό Μαλίκ Χέρστον σε 24:51 είχε 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο και βοήθησε μόνο στα ριμπάουντ (6).  Κακός και ο Κατσίβελης με 0/1 δίποντα και 0/3 τρίποντα.

Η ΑΕΚ μείωσε σε 59-46, αλλά το τάιμ που ακολούθησε αφύπνισε τους γηπεδούχους οι οποίοι με επιμέρους σκορ 11-2 επανέφεραν τη διαφορά στο 20+.

Ο Ολυμπιακός τη θέληση για άμυνα που έδειξε ακόμη και στην τελευταία περίοδο και τις 18/21 βολές.