Μπαρτζώκας: «Έχουμε τρεις τελικούς»

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έμεινε ευχαριστημένος από τον τρόπο που αντιμετώπισαν το παιχνίδι με την Λαμποράλ Κούτσα και τόνισε πως μπροστά τους έχουν τρεις τελικούς.

«Κάναμε πολύ σοβαρό παιχνίδι, δεδομένης της κρισιμότητάς του. Χρειαζόμασταν τη νίκη και η προσήλωσή μας στο αμυντικό κομμάτι ήταν άξια συγχαρητηρίων. Θέλαμε να αποκόψουμε τον Ερτέλ από τη δημιουργία και την εκτέλεση και να περιορίσουμε τον Πλάις, αλλά και να τον φθείρουμε στην επίθεση. Τα καταφέραμε κι αυτό μας έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση. Η κυριαρχία μας στα ριμπάουντ αποτυπώνει την προσπάθειά μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας βοήθησε. Η συνέχεια περιλαμβάνει τρεις τελικούς για μας ξεκινώντας από τη Ουνικάχα.

Το ματς με τη Λαμποράλ Κούτσα δεν ήταν εύκολο για τον Ολυμπιακό, που προερχόταν από τέσσερις σερί ήττες και θα αγωνιζόταν χωρίς Περπέρογλου και Πρίντεζη. Εύκολο το έκαναν όμως οι… διαθέσιμοι παίκτες της ομάδας κερδίζοντας δια περιπάτου τους Βάσκους στο ΣΕΦ με 89-59.

Η ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, η επάνοδος του Σπανούλη και οι βοήθειες από όλους τους παίκτες μηδενός εξαιρουμένου έκαναν τη διαφορά για τους πρωταθλητές Ευρώπης που έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης στα προημιτελικά και παίζουν τα ρέστα τους την επόμενη εβδομάδα απέναντι στην Ουνικάχα στη Μάλαγα.

Αποκάλυψη της βραδιάς ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13 πόντους και κανένα χαμένο σουτ σε 16:30.

Με… ξεσπάσματα

Ο Ολυμπιακός είχε μία… σπάνια πρώτη πεντάδα, αφού πέραν των απουσιών των τραυματιών Περπέρογλου και Πρίντεζη εκτός έμεινε ο Ντάνστον. Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Σερμαντίνι ξεκίνησαν τον αγώνα. Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης μπήκε φουριόζος στο ματς με πέντε πόντους και μια ασίστ (7-5), όμως η ομάδα του αντιμετώπιζε πρόβλημα στην άμυνα κι έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση. Ο Μαϊνόλντι πέτυχε τρία τρίποντα και οι Βάσκοι με ένα σερί 10-0 πήραν τα ηνία του αγώνα (7-15), αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί. Τέσσερις γρήγοροι πόντοι του Σερμαντίνι έδωσαν το έναυσμα της αντεπίθεσης που ξεκίνησε από την άμυνα και μέσα σε τριάμισι λεπτά ήρθε ένα 14-0 (21-15) για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 23-20.

Σαρωτικός

Οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Βγάζοντας φοβερή ενέργεια και διάθεση στην άμυνα, αλλά και με σοβαρότητα και υψηλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση άρχισαν να ξεμακραίνουν. Ο Λοτζέσκι ήταν «καυτός», όσοι κλήθηκαν από τον πάγκο-με εξαίρεση τον Σίμονς αλλά και τον Παπαπέτρου να ξεχωρίζει-βοήθησαν πολύ και οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στη δεύτερη περίοδο αποκλειστικά με βολές. Όλα αυτά συνέβαλαν ώστε ο Ολυμπιακός να κλείσει το ημίχρονο με +18, 45-27, έχοντας διπλάσια ριμπάουντ (22-11) και διπλάσιο ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (56%-28%).

Άνετος κι ωραίος

Η Λαμποράλ σκόραρε σε κανονική ροή αγώνα μετά από δώδεκα λεπτά με τρίποντο του Σαν Εμετέριο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι το απόλυτο αφεντικό του αγώνα και με τον Σίμονς να επιστρέφει μεταμορφωμένος στο παρκέ έφτασε γρήγορα στο 53-30. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρήκε την ευκαιρία να κάνει rotation για να διατηρεί φρέσκια την ομάδα του, τη στιγμή που οι μόλις εννιά διαθέσιμοι παίκτες του Σκαριόλο έμοιαζαν απλώς να περιμένουν καρτερικά το τέλος του αγώνα και την επιστροφή στη Βιτόρια.

Τυπική διαδικασία

Τα δέκα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει-πάντως-με αρκετή όρεξη μέχρι το φινάλε, για να ικανοποιήσει τους 5.000 πιστούς στο ΣΕΦ. Η διαφορά έφτασε στο +30, 81-51, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν πάτησαν φρένο. Με κέρδος τον Παπαπέτρου που έγινε σύνθημα στις κερκίδες μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και στο 88-53, πριν το τελικό 89-59.

Δεκάλεπτα: 23-20, 45-27, 67-46, 89-59.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6, Σερμαντίνι 11, Ντάνστον 7, Σπανούλης 14, Σλούκας 7, Σίμονς 10, Παπαπέτρου 13, Μάντζαρης 5, Καββαδάς, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 16.

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι 12, Νοτσιόνι 10, Ποέτα 2, Χάνγκα 4, Ντιοπ 4, Σαν Εμετέριο 5, Πλάις 10, Ερτέλ 3, Κοσέρ 2, Γέλινεκ 7.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Μπισάνγκ (Γαλλία).