Τρίτη διαδοχική νίκη για Ολυμπιακό, 78-60

Την τρίτη διαδοχική νίκη του και τέταρτη στον 5ο όμιλό της φάσης των «16» της Ευρωλίγκας πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στην Αναντολού Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου. Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση τους στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν άνετα στη νίκη με 78-60, για την 6η αγωνιστική, και υποχρέωσαν τους Τούρκους στην τέταρτη ήττα τους.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο αρχηγός του, Βασίλης Σπανούλης, με 16 πόντους (τους 10 στο πρώτο δεκάλεπτο), 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπράιαντ Ντάνσον και Μάτ Λοτζέσκι, οι οποίοι σημείωσαν από 13. Παράλληλα, ο Μίρζα Μπέγκιτς σημείωσε την καλύτερη εφετινή εμφάνιση στην Ευρωλίγκα με τη φανέλα του Ολυμπιακού, τελείωνοντας τον αγώνα με 10 πόντους.

Από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Ζόραν Πλάνινιτς με 13 πόντους, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης έμεινε στους 4.

Η ευστοχία του Ολυμπιακού στα δίποντα (9/10) στο πρώτο δεκάλεπτο τού «έλυσε» γρήγορα τα χέρια και τον βοήθησε να ξεφύγει με νταμπλ σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι»μ έχοντας επικεντρώσει τις επιθέσεις τους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και με τους Σπανούλη (10π.), Λοτζέσκι (7π.) να... οργιάζουν, έτρεξαν επιμέρους σκορ 17-3 και από το 7-7 βρέθηκαν στο 8' στο 24-10, ενώ μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +12 (24-12). Η συνέχεια, πάντως, δεν ήταν ανάλογη, χωρίς όμως αυτό να στοίχισει στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Σπανούλη να παίρνει ανάσες δίνοντας τη θέση του στον Σλούκα, τα... έσπασαν σε δίποντα (5/13) και τρίποντα (0/3) και είδαν γρήγορα τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφιο αριθμό (26-18 στο 13'). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» σώθηκαν από τα ξεσπάσματα του Μπέγκιτς (7π. στο β' δεκ.) και, παρά την άνοδο των Τούρκων, κυρίως στα επιθετικά ριμπάουντ, μπόρεσαν να μείνουν σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (36-29). Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αναντολού έχασε στο 14' τον φόργουορντ της, Κερέμ Γκονλούμ, με τραυματισμό.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση για... αστεία. Με τον Ντάνστον κυρίαρχο της ρακέτας (11π. στο γ' δεκ.), τους Σπανούλη, Λοτζέσκι εκτελεστές από τα 6.75 και την άμυνα να λειτουργεί αψεγάδιαστα, ο Ολυμπιακός έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-8 και στο 29' προηγήθηκε με 23 πόντους (60-37), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη... Τυπικής διαδικασία ήταν η τελευταία περίοδος, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να φτάνουν άνετα στο τελικό 78-60.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 36-29, 62-43, 78-60

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αρτεάγκα (Ισπανία), Πέρεθ (Ισπανία), Γιούρας (Σερβία)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Ντάνστον 13, Σπανούλης 16 (1), Περπέρογλου 6, Σλούκας 5 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (3).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μπαλμπέϊ 9, Οσμαν 8 (1), Βασιλειάδης 4 (1), Μπατούκ 6 (2), Ερντέν 2, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 5, Πλάνινιτς 13, Κοσούτ 4, Μπιέλιτσα 7 (1).