Ο Ολυμπιακός 18-10 τον Παναθηναϊκό

Με τον... αναμενόμενο περίπατο!   Ο Ολυμπιακός νίκησε 10-18 τον Παναθηναϊκό στο Καρπενήσι, στον πρώτο «αιώνιο» τελικό της ιστορίας, κατακτώντας το 17ο Κύπελλο της... συλλογής του και τρίτο συνεχόμενο!

Ο Παναθηναϊκός έκανε την υπέρβαση και έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό Κυπέλλου, ενώ κατάφερε, για ένα διάστημα, να κοντράρει τον Ολυμπιακό! Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» απέδειξαν την ανωτερότητά τους, φόρτσαραν στην τελευταία περίοδο και πήραν τη μεγάλη νίκη με 18-10, σηκώνοντας ξανά την Κούπα!

Στο πρώτο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα και στον παίκτη παραπάνω σκόραρε, με αποτέλεσμα να κρατήσει χαμηλά τη διαφορά του σκορ, μόλις με ένα τέρμα. Στη δεύτερο περίοδο η «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ταχύτητα και πήραν κεφάλι στο σκορ, με τους «πράσινους» να το παλεύουν, αλλά να μένουν πίσω με τέσσερα τέρματα. Από το τρίτο οκτάλεπτο και έπειτα ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του ελέγχοντας απόλυτα τον αντίπαλο, που ήταν ανύμπορος να αντιδράσει.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του και κατάφερε να σταθεί αξιοπρεπώς απέναντι στον αυτοκράτορα του ελληνικού πόλο.

Κορυφαίος παίκτης για τον Ολυμπιακό αναδείχθηκε ο Μανώλης Μυλωνάκης, ο οποίος σημείωσε τρία τέρματα. Από τρία τέρματα σημείωσαν και οι Ντόσκας, Δελακάς και Μάγιαρακ.

Για την ιστορία ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Α1 ανδρών Γιώργος Αφρουδάκης, είναι πλέο πρώτος και στο θεσμό του Κυπέλλου, μαζί με το Θοδωρή Χατζηθεοδώρου με 19 γκολ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-18

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 3-6, 3-4, 0-3

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαδόγκωνας 4, Χαραλαμπόπουλος 1, Αφρουδάκης 1, Σαρτζετάκης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Κουρλιάφτης 1, Δερμιτζάκης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δελακάς 3, Μυλωνάκης 3, Ντόσκας 3, Μαγιαράκ 3, Γούνας 2, Δερβίσης 1, Κολόμβος 1, Φουντούλης 1, Βλαχόπουλος 1.