Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0

Με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το 2015, καθώς οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν της ΑΕΚ με 3-0 στο Ρέντη, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μόνο για το τρίτο σετ.

Με ένα ντέρμπι ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στην Α1 Γυναικών και άνοιξε η αυλαία του 2015. Στο Ρέντη ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την ΑΕΚ και δείχνοντας πως είναι καλύτερος επικράτησε με 3-0 (25-20, 25-11, 27-25) και βρίσκεται μόνος δεύτερος, τρεις πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας στο σχεδόν άδειο κλειστό του Ρέντη ήταν ντέρμπι μόνο στο τρίτο σετ. Στα πρώτα δύο τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη έφτασαν με άνεση στην κατάκτησή τους, ενώ στο τρίτο οι παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη το πάλεψαν και με το παραπάνω, έφτασαν σε σετ μπολ, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν. Έχουν ωστόσο παράπονα από τον διαιτητή, καθώς στο 20-23 δόθηκε άουτ σε επίθεση της Αργυροπούλου ενώ πρέπει να ήταν μπλοκ άουτ όπως φάνηκε στο ριπλέι, δεν έγινε το 20-24, αλλά 21-23 και με επίθεση της Βέσοβιτς και μπλοκ της Γιώτα οι γηπεδούχες έκαναν το 27-25 παίρνοντας τη νίκη.

Η Κωνσταντινίδου με 19 πόντους ήταν η καλύτερη για τις νικήτριες και την ακολούθησαν οι Μποσκάτσι (12) και Γιώτα (10). Για τις ηττημένες η Κατσαντώνη είχε 11 και η Αργυροπούλου 10.

Τα σετ: 25-20, 25-11, 27-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 7 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μπραμπόροβα 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Ιβάνοβα 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 50% άριστες), Γιακουμή 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 11 (11/29 επ.), Αργυροπούλου 10 (6/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Κακουράτου –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Φάκη, Ρίζου

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Νικολάκης: «Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και τη νίκη. Θέλαμε να μπούμε θετικά το 2015. Η ομάδα έπαιξε καλά παρά τα σκαμπανεβάσματα. Η ΑΕΚ χωρίς ξένες είναι μαχητική ομάδα. Η ΑΕΚ μαζί με την Θήρα θα κυνηγήσουν την είσοδο στην 4αδα, ο Πανναξιακός την τρίτη θέση και μαζί με τον Παναθηναϊκό θα γίνει μάχη για τον τίτλο».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Αναλογικά με τις απουσίες που είχαμε, προσπαθήσαμε να είμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο ανταγωνιστικοί και πιστεύω ότι αξίζαμε κάτι καλύτερο ειδικά στο τρίτο σετ. Από την αρχή της χρονιάς αυτή η ομάδα όσα προβλήματα κι αν έχει μπαίνει μέσα στο γήπεδο και παλεύει όλα τα ματς, κι αυτό είναι το μεγάλο κέρδος της φετινής ΑΕΚ. Τώρα πρέπει να δούμε σε τι κατάσταση είναι τα κορίτσια που αντιμετωπίζουν τραυματισμούς ή ιώσεις και να ετοιμαστούμε για το μεγάλο ματς στην Σαντορίνη».