Ολυμπιακός - Μπάγερν 89-69 και παρέμεινε σε... τροχιά playoffs.

Ο Ολυμπιακός μετά από καιρό έπαιξε μπάσκετ με τον τρόπο που μας συνήθισε στον πρώτο γύρο της Euroleague και επιβλήθηκε εύκολα της Μπάγερν με 89-69. Σούπερ η τριάδα ψηλών (Πρίντεζης, Μιλουτίνφ, ΛεΝτέι) που είχε συνολικά 54 πόντους και 14 ριμπάουντ. Αποθέωση στο ντεμπούτο του Ποκουσέφσκι με τον μικρό να σκοράρει.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κεφάτα το παιχνιδι και με καλό μπάσκετ βρέθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων (16-6, 7’). Η συνεργασία των ψηλών (Πρίντεζης με Μιλουτίνοφ) πρωταγωνιστούσε ενώ στην άμυνα όλοι έδιναν το κάτι παραπάνω από αυτό που χρειαζόταν.

Η είσοδος του Μπούκερ δημιούργησε κάποια προβλήματα στη ρακέτα των γηπεδούχων (22-16, 11’), όμως κράτησε για πολύ λίγο. Η άμυνα πάνω στη μπάλα έφερε κλεψίματα και αυτά με τη σειρά του έφεραν εύκολα καλάθια από ΛεΝτέι, Ουίλιαμς Γκος και Μιλουτίνοφ (32-16, 14’). Κόπονεν και Ουίλαιμς με εύστοχα μακρινά σουτ φρόντισαν να μείνει η Μπάγερν σε διαφορά των 10 πόντων (34-24, 16’).  Οι παίκτες του Μπλατ όμως ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και με τον Ουέμπερ να αναλαμβάνει δράση έγινε το 50-31 στο ημίχρονο.

Οι Πειραιώτες μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο και βρέθηκαν στο +22 (55-33, 22’). Κόπονεν και κυρίως Μπούκερ έδωσαν πνοή στους γερμανούς και πολύ γρήγορα πήραν σημαντική «ανάσα» μειώνοντας σε 57-44 (25’). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν ιδανική. ΛεΝτέι και Πρίντεζης σκόραραν με συνέπεια και με πολλούς τρόπους βάζοντας ξανά τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση ασφαλείας (69-44, 28’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί, οι Πειριαώτες έριξαν το ρυθμό τους στην επίθεση όμως με την καλή τους άμυνα δεν επέτρεπαν τίποτα σπουδαίο στους αντίπαλους (77-62, 36’). Οι δύο προπονητές άνοιξαν το rotation σκεπτόμενοι το παιχνίδι που ακολουθεί σε 48 ώρες με Γκραν Κανάρια και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα.

Πολύ ανώτερος ο Ολυμπιακός, έτρεξε το παρκέ, έπαιξε σπουδαία άμυνα και είχε 61.7% στα δίποντα και 43 ριμπάουντ (12 επιθετικά).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζακ ΛεΝτέι σε 20:22 είχε 23 πόντους (9/14δ., 0/1τρ., 5/6β.), 4 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 24 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ολοκλήρωσε με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς έμεινε στους 5 πόντους και στα 2 ριμπάουντ με αρνητικό ranking (-1).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπριάντε Ουέμπερ σε 26:22 είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ κι έπαιξε καταπληκτική άμυνα.

Πολύ καλός και ο Κώστας  Παπανικολάου με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Μπάγερν μείωσε στους 13 πόντους, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 12-0 και δεν ανησύχησε ξανά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εκπληκτική συνεργασία των Ουίλιαμς Γκος και Μιλουτίνοφ για το άλεϊ ουπ κάρφωμα του Σέρβου στην δεύτερη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τίποτα, η Μπάγερν τα πάντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-31, 72-48, 89-69