73-63 Συνέχισε το σερί των νικών

Ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στην Αρμάνι συνέχισε το σερί των νικών (73-63) αλλά και των τραυματισμών (τράβηγμα του Λοτζέσκι)!

Η ομάδα του Πειραιά με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 25-15) έφτασε στην 12η σερί νίκη της σε Ελλάδα και Ευρώπη, αλλά για μια ακόμη φορά είδε παίκτη της να αποχωρεί τραυματίας!

Στο ματς που επέστρεψε στην δράση ο Γιώργος Πρίντεζης μετά από απουσία σχεδόν 20 ημερών, ο Ματ Λοτζέσκι αποχώρησε στο 28' με έντονο τράβηγμα στον οπίσθιο μηριαίο!Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα χωρίς καλή δημιουργία και επιθετικό ρυθμό και στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκάλεπτου ήταν πίσω στο σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-2 στο 4’και 13-8 στο 8’. Ο Γιώργος Πρίντεζης με την είσοδο του στο παρκέ στην επιστροφή του στην δράση μετά από απουσία περίπου 20 ημερών, έδωσε στον Ολυμπιακό τις λύσεις που χρειαζόταν επιθετικά.

Με καλάθι και τρίποντο του στην εκπνοή της περιόδου, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (14-13) και διαφορά τριών πόντων στις αρχές του δεύτερου (16-13).

Πήρε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός, αποχώρησε με τραυματισμό ο Λοτζέσκι

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Αθηναίου, Στρόμπερι στο "3", Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τον Λαφαγιέτ να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα (28-35), αλλά η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τους Αθηναίου και Μάντζαρη, με τις δύο ομάδες να κάνουν... διαγωνισμό σουτ από τα 6.75 μέτρα (34-37). Ο Πρίντεζης έδινε σκορ και ασίστ στους Πειραιώτες, με τον αποτελεσματικό Μιλουτίνοβ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 25' (38-37) και τον Παπαπέτρου να περνάει στο "4".

Ο Μάντζαρης στη συνέχεια πόσταρε πετυχημένα τον κοντύτερο του Λαφαγιέτ, αξιοποιώντας το γκολ-φάουλ που κέρδισε (41-37), με τους ερυθρόλευκους να έχουν βρει ρυθμό, μετρώντας επί μέρους σκορ 13-2. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με Χάκετ, Στρόμπερι, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου και Χάντερ που έκανε το 45-41, ενώ στο 29' ο Λοτζέσκι αποχώρησε από το γήπεδο με τραυματισμό! Σε προσπάθεια του να τρέξει στον αιφνιδιασμό, ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο και πήγε κατευθείαν στα αποδυτήρια, μη μπορώντας να συνεχίσει στο ματς, με το 48-48 να είναι το σκορ στο 30'.

"Καθάρισε" το ματς με Χάκετ, Στρόμπερι και Αθηναίου

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη τέταρτη περίοδο με τους Μάντζαρη, Χάκετ, Στρόμπερι, Παπαπέτρου και Αγραβάνη, με τον Μιλουτίνοβ να μπαίνει για λίγο στο παρκέ και να αποβάλλεται με 5ο φάουλ. Οι Πειραιώτες είχαν ανάγκη από ένα μεγάλο σουτ και αυτό το βρήκαν από τον αμαρκάριστο Αθηναίου, ο οποίος και διαμόρφωσε το 54-49 στο 34'. Οι Πειραιώτες πίεζαν στην άμυνα και ο... μετρ του είδους, Στρόμπερι, αφού έκλεψε την μπάλα ακολούθως με ορμή έτρεξε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, φέρνοντας τους ερυθρόλευκους στο +9 (60-51) στο 35', η μέγιστη διαφορά στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει ψυχολογία, ο Στρόμπερι έκανε καταπληκτική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Αθηναίου έβαζε το ένα σουτ μετά το άλλο, ο Χάκετ βοηθούσε σε όλους τους τομείς και με δικές του βολές έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (64-53, +11) στο 38'. Ο Χάκετ μοίραζε ασίστ, ο Στρόμπερι έβαλε και τρίποντο στο ματς, ενώ ακολούθως ο Χάντερ εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (71-57). Το παιχνίδι είχε, πλέον, κριθεί, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν και το Μιλάνο με σκορ 73-63, με το νικηφόρο σερί τους σε Ελλάδα-Ευρώπη να φτάνει το 12-0.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 25-29, 48-48, 73-63

Ανά δεκάλεπτα:14-13, 11-16, 23-19, 25-15

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 16 (2), Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 9, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 8 (2).

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 11, Λαφαγιέτ 6 (2), Αμάτο, Τσερέλα, Τσιντσιαρίνι 12 (2), Τζένκινς 12 (3), Χάμελ 7 (1), Μπάρατς 6, Σιμόν 9 (1).