Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 81-58

Ο Ολυμπιακός (2-0) διέλυσε την Αρμάνι Μιλάνο (0-2) με 81-58 προσφέροντας πλούσιο θέαμα. Έξι «ερυθρόλευκοι» με τουλάχιστον 9 πόντους και συνολικά 24 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στο Top 16 επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με 81-58. Οι Πειραιώτες παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο διέλυσαν την ιταλική ομάδα και απέδειξαν πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό οι παίκτες του οποίου στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν 4/14 σουτ εντός παιδιάς και 4 λάθη με αποτέλεσμα η Αρμάνι να είναι απλά υποφερτή και να προηγηθεί με 13-20 (21’). Στη συνέχεια η είσοδος του Κώστα Σλούκα και του Γιώργου Πρίντεζη έφερε μεγαλύτερη δημιουργία στην επίθεση των γηπεδούχων. Από την άλλη πλευρά η είσοδος του Λίνας Κλέιζα αυτομάτως έκανε την Αρμάνι να παίζει με 4 παίκτες άμυνα κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και πήρε γρήγορα τα ηνία στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ. Ο Σπανούλης όποτε δεν σκόραρε, πάσαρε με αποτέλεσμα ο Μπρεντ Πέτγουεϊ μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο να πετύχει 8 πόντους γεγονός που βοήθησε να ανέβει η διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-35, 25’). Όσο κυλούσε ο χρόνος η Αρμάνι εγκατέλειπε, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν απτόητοι και η τελική διαφορά (+23) αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ:  Δεν υπήρχε μία στατιστική κατηγορία στην οποία ο Ολυμπιακός να μην υπερτερούσε. Ξεχωριστό πάντως νούμερο οι 24 ασίστ και τα 8 μόλις λάθη. Ανώτερος κατά κράτος.

MVP: Ο Κώστας Σλούκας ήταν καταπληκτικός σε κάθε πτυχή του αγώνα. Στα 25:26 που αγωνίστηκε είχε 9 πόντους (2/2διπ., 0/1τριπ., 5/6βολ), έδωσε 4 ασίστ, έκανε ένα κόψιμο και υπέπεσε σε 2 λάθη. Ο άριστος ρυθμός που έδωσε στην ομάδα του δεν μετριέται με κάποιο στατιστικό.

Τρομερή δουλειά και από τον Γιώργο Πρίντεζη ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους (3/4διπ., 1/1τριπ., 3/3βολ), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε είχε 12 πόντους, αλλά με άθλια στατιστικά και τραγική άμυνα. Ο Ιταλός είχε 3/9 δίποντα, 1/5τρίποντα και 3/6 βολές, έδωσε μία ασίστ και δεν πήρε ούτε ένα ριμπάουντ

ΚΕΥ ΡΟΙΝΤ: Η τρίτη περίοδος ήταν το κομβικό διάστημα το οποίο χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό. Οι πειραιώτες έπαιξαν εκπληκτική άμυνα με την Αρμάνι να σκοράρει μόλις 9 πόντους και τον Ολυμπιακό να δημιουργεί διψήφια διαφορά πόντων.

ΑΞΙΑ: Περίπου 7.000 φίλοι του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο ΣΕΦ και παρακολούθησαν την προσπάθεια των «ερυθρολεύκων». Το σίγουρο είναι πως οι καιρικές συνθήκες έπαιξαν και αυτές το ρόλο τους αποτρέποντας κάποιους από την επίσκεψή τους στο φαληρικό στάδιο. Στο δεύτερο ημίχρονο σηκώθηκαν πολλές φορές από τη θέση τους για να πανηγυρίσουν τις θεαματικές φάσεις.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-35, 56-44, 81-58

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (3/4δ., 2/3τρ., 1/1β., 2ρ.), Χάντερ 4 (2/4δ., 4ρ., 1ασ.), Ντάνστον 5 (2/6δ., 1/2β., 7ρ., 1ασ.), Σπανούλης 9 (2/2δ., 0/4τρ., 5/7β., 2ρ., 1κλ., 2λ., 4ασ.), Σλούκας 9 (2/3δ., 0/1τρ., 5/6β., 2λ.), Πρίντεζης 12 (3/4δ., 1/1τρ., 3/4β., 6ρ., 3ασ.), Μάντζαρης (2ρ., 1κλ., 2λ., 1ασ.), Καββαδάς 1 (0/1δ., 1/2β., 1ρ.), Κατσίβελης 3 (1/2τρ., 2ρ., 1λ.), Λαφαγέτ 13 (0/2δ., 4/5τρ., 1/2β., 3ρ., 2λ., 3ασ.), Ντάρντεν (0/2δ., 0/1τρ., 2ρ.), Λοτζέσκι 12 (4/4δ., 1/3τρ., 1/2β., 7ρ., 5ασ.)

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 6 (1/2δ., 1/2τρ., 1/2β., 1ρ., 1κλ., 1λ.), Μπρουκς 7 (3/6δ., 0/2τρ., 1/2β., 2κλ., 1λ.), Τζεντίλε 12 (3/9δ., 1/5τρ., 3/6β., 1ασ.), Τσερέλα (0/1δ.), Μέλι 6 (0/1δ., 2/3τρ., 7ρ., 2ασ.), Κλέιζα 4 (2/4δ., 3ρ.), Τζέιμς 3 (0/2δ., 3/4β., 3ρ.), Χάκετ 5 (1/5δ., 0/2τρ., 3/6β., 6ρ., 1κλ., 1λ., 5ασ.), Σάμιουελς 9 (4/8δ., 1/3β., 6ρ., 1κλ., 2λ., 1ασ.), Μος 6 (3/4δ., 0/2τρ., 3ρ., 1κλ., 1λ., 1ασ.)