Έκανε τον... τελικό περίπατο!

Ηγέτης ο Σπανούλης, «εγκέφαλος» ο Μάνζαρης

Στην επίθεση η ηγετική μορφή ήταν εκείνη του Βασίλη Σπανούλη, που για μια ακόμη φορά ήταν… εφιάλτης για ισπανική ομάδα και ιδιαίτερα για την Μάλαγα, με την οποία έχει πολύ καλή παράδοση. Ο «Κιλ Μπιλ» έβαλε μεγάλα σουτ και παράλληλα δημιούργησε. «Εγκέφαλος» της εξαιρετικής ομαδικής λειτουργίας του Ολυμπιακού ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος μοίρασε τις 9 από τις 22 ασίστ που έδωσαν συνολικά οι «ερυθρόλευκοι».

Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν παραγωγικότατος (δεύτερος σκόρερ με 18 πόντους), ο Μπράιντ Ντάνστον πολύ καλός στην άμυνα (3 κλεψίματα), ο Μπρεντ Πέτγουεϊ… ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας, φιλότιμος όπως πάντα ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, ενώ ο Ιώαννης Παπαπέτρου πρόσθεσε άλλη μια θετική εμφάνιση.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης των δύο τελευταίων σεζόν έκαναν μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ και παράλληλα έθεσαν ουσιαστικά εκτός «μάχης» την Μάλαγα.

Από την αρχή έδειξε ποιός είναι το αφεντικό

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 20-5 στο 6’ με τρίποντο του Σπανούλη από την γωνία υπό πίεση. Με τις αλλαγές και λόγω της έκτασης της διαφοράς η άμυνα του Ολυμπιακού χαλάρωσε, οι περιστροφές δεν ήταν τόσο καλές και η Μάλαγα με πρωταγωνιστές τους Ουρτασούν, Σουάρεθ και Στίματα μείωσε στο 12’ στους επτά 32-25 με επιμέρους σκορ 20-12 στα τελευταία έξι λεπτά.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο με ενέργεια στην άμυνα και με σερί 6-0 με διείσδυση του Σπανούλη, δύο βολές του Μάντζαρη από αντιαθλητικό φάουλ του Ντράγκιτς και καλάθι του Λοτζέσκι από ασίστ του Μάντζαρη ξέφυγε πάλι με διψήφια διαφορά (47-36) στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περίοδου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την καλή άμυνα του και με τον Μάντζαρη «εγκέφαλο» και πολύ καλό δημιουργικά και τους Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ να σκοράρουν ανέβασε την διαφορά στους 15 (58-43) στο 26’.

Τα δύο τρίποντα... μαχαιριές

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι… κόλλησαν στην άμυνα ζώνης της Μάλαγα, συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και με τον Πέτγουεϊ να ανανεώνει επιθέσεις από τα ριμπάουντ, κράτησαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και με τρίποντο του Σπανούλη υπό πίεση 3’’ πριν το τέλος τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +13 (63-50).

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα στην τέταρτη περίοδο ο Σπανούλης πέτυχε νέο τρίποντο (66-53) και με τρεις πόντους του Λοτζέσκι και μια βολή του Σλούκα από τεχνική ποινή στον Τούλσον ξέφυγε με 17 (70-53) στο 34’ και ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο «καθάρισε» την αναμέτρηση.

Με πέντε σερί πόντους του Παπαπέτρου και καλάθι του Πέτγουεϊ στον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά στους 21 (80-59) στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 34-41, 50-63, 63-80.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Σαμπόνις, Ουρτασούν 13 (3/4 β., 2/7 διπ., 2/3 τριπ.), Κάλογουεϊ 2 (4 α.), Σουάρες 8 (2/2 β., 0/1 διπ., 2/8 τριπ., 3-2 ριμπ., 3 κλεψ.), Γκρέιντζερ 6,  Βάσκεθ 6 (3/6 διπ., 3-2 ριμπ., 3 κοψ.), Νγκιουράνε, Τούλσον 4, Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 10 (2/3 διπ., 2/6 τριπ.), Στίματς 10 (4/6 β., 3/4 διπ., 2-2 ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (3/4 διπ., 1/3 τριπ., 4-3 ριμπ.), Σερμαντίνι 6, Ντάνστον 7 (3-1 ριμπ., 3 κλεψ.), Σπανούλης 20 (2/2 β., 3/4 διπ., 4/8 τριπ., 4 α., 4 λ.), Παπαπέτρου 8 (1/2 διπ., 2/3 τριπ.), Σλούκας 6 (1 τριπ., 3-1 ριμπ.), Σίμονς 2, Μάντζαρης 2 (2/2 β., 0/3 τριπ., 4-1 ριμπ., 9 α.), Καββαδάς 2, Λοτζέσκι 18 (1/2 β., 7/8 διπ., 1/4 τριπ., 3-0 ριμπ.).