73-78 «Άλωσε» την Κωνσταντινούπολη

Τα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός στην Πόλη! Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε στο -8 (69-61, 35') έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 73-78 επί της Φενερμπαχτσέ για την 13η και προτελευταία αγωνιστική του Τοp-16 της Ευρωλίγκα.Οι ερυθρόλευκοι» λίγο έλειψε να πάθουν «στραπάτσο» άνευ προηγουμένου. Όμως χρειάστηκαν ένα πεντάλεπτο καλού μπάσκετ για να διαλύσουν τα μαύρα σύννεφα και να αποδράσουν με τη νίκη (78-73) κάνοντας το μεγαλύτερο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τι χρειάζονται από εδώ και στο εξής; Με απλή νίκη απέναντι στην Κίμκι στο ΣΕΦ θα πάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας και απλά θα περιμένουν να δουν την θέση στην οποία θα τερματίσουν.

Σε αυτό θα παίξει ρόλο το αποτέλεσμα του αγώνα στη Βαρκελώνη, όπου θα ποντάρουν στη (λογική) νίκη της Μπαρτσελόνα απέναντι στη Μακάμπι για να «κλειδώσουν» τη 2η θέση, ήτοι το πλεονέκτημα της έδρας!

Ο Ολυμπιακός μπορεί να προκριθεί ακόμα και με ήττα από τους Ρώσους, αρκεί να είναι μέχρι τρεις πόντους. Εάν και εφόσον χάσει με τέσσερις ή περισσότερους, είναι πολύ πιθανόν να μείνει και εκτός προημιτελικών, σε συνδυασμό κι άλλων αποτελεσμάτων. Βέβαια, όποια θέση και αν κατακτήσει ενόψει προημιτελικών, εμφανίσεις σαν και τη χθεσινή είναι... απαγορευτικές!

Για 35 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν στο παρκέ και έδωσαν το δικαίωμα στους αδιάφορους Τουρκους να πιστέψουν στη νίκη. Ο Παπανικολάου (4/4τρ.) κρατούσε τον Ολυμπιακό στο ματς με συνεχόμενα τρίποντα, αλλά στην τελευταία περίοδο η Φενέρ προηγήθηκε και με 8 πόντους (69-61) πέντε λεπτά πριν από το

τέλος. Σ' εκείνο το σημείο, η άμυνα δυνάμωσε, οι «μπαρουτοκαπνισμένοι» Σπανούλης (14π., 7ασ.), Πρίντεζης και Περπέρογλου ανέλαβαν δράση (13-0 σερί) και «τελείωσαν» το ματς (74-69 στο 38') με συνοπτικές διαδικασίες.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 34-33, 53-56, 73-78

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ/ΟΥΛΚΕΡ (Ερντογάν): ΜακΚάλεμπ 12, Ονάν 12(2), Ερμίς 4, Σάτο12, Τρίπκοβιτς, Πεκέρ 10, Σαβάς 8, Μπατίστ 3(1), Κάραμαν 6(1), Πρέλτζιτς 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 5, Λο 5(1), Αντιτς 9(3), Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 9(1), Σερμαντίνι 4, Σλούκας 2, Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους,Πέρκινς, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 16(4).